Το σχολείο μας

2Τα τελευταία χρόνια το Εσπερινό Γυμνάσιο Πύργου με Λυκειακές Τάξεις συστεγάζεται με το 1ο Λύκειο Πύργου, στην οδό Έλληνος Στρατιώτη στον Πύργο σε λυόμενες εγκαταστάσεις. Οι κοινόχρηστοι χώροι επαρκείς και άνετοι.Λειτουργεί σύγχρονο Εργαστήριο Πληροφορικής και φυσικών επιστημών .

Στο Εσπερινό Γυμνάσιο-Λυκειακές τάξεις Πύργου εγγράφονται μαθητές με μεγάλες ηλικιακές διαφορές από 15 έως 56 ετών. Η συνύπαρξη ανηλίκων παιδιών και ενήλικων ατόμων με διαφορετικές αντιλήψεις και διαφορετικές μαθησιακές αδυναμίες, απαιτεί μεγάλη προσπάθεια από όλους και κυρίως από το καθηγητή ώστε να μπορέσουν να λειτουργήσουν σαν ομάδα με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Σημαντικό ποσοστό του μαθητικού δυναμικού, κυρίως μεταξύ των ενηλίκων, εγγράφεται στο σχολείο με συγκινητική διάθεση προσπάθειας και σαφείς στόχους. Επιδεικνύουν εξαιρετική επιμέλεια να ανταποκριθούν στις σχολικές απαιτήσεις προκειμένου να πραγματοποιήσουν όνειρα και σκοπούς ζωής. Αναπτύσσουν συχνά μια υψηλής ποιότητας συνεργασία σε όλους τους τομείς λειτουργίας της σχολικής ζωής. Το Εσπερινό Γυμνάσιο-Λυκειακές τάξεις Πύργου υφίσταται εδώ και τρίαντα χρόνια.

Το ωράριο λειτουργίας του σχολείου είναι από τις 18.50 μέχρι τις 22.00 και εξυπηρετεί την απρόσκοπτη, κατά πλειοψηφία, προσέλευση των μαθητών αφού στο σύνολό τους είναι εργαζόμενοι. Το παραπάνω ωράριο περιλαμβάνει 5 μαθητικές ώρες των 35 λεπτών.Οι μαθητές που εγγράφονται στο σχολείο μας, έχουν ανάγκη τη μάθηση και γι'αυτό ζητούν ένα αξιοπρεπές σχολείο παρά τις όποιες υποχρεώσεις έχουν κατά τη διάρκεια της μέρας που τους εμποδίζουν να εγγραφούν σε ημερήσιο σχολείο. Η έντονη διάθεση που δείχνουν για μόρφωση δημιουργεί απαιτήσεις για το σχολείο, ώστε να πετύχουν τους στόχους τους. Η επιμέλεια των μαθητών δείχνει ότι έχουν στόχους ζωής και μόνο μας μέλημα είναι να τους βοηθήσουμε να τους πετύχουν.